Drewno do kominka

Opublikowane przez Ajan w dniu

drewno rek

Wiele razy zadajemy sobie pytanie czym lepiej palić w kominku, czy palić drewnem czy tez palić brykietem drzewnym. Z jednej strony drewno może nie być do końca komfortowe do przenoszenia, z drugiej strony brykiet drzewny sprasowany w kostkach jest bardziej wygodny do wrzucania do kominka.

Parametry kominka domowego, zabudowa a kubatura powierzchni do ogrzania

Każdy kominek wolno stojący czy kominek do zabudowy posiada inne parametry grzewcze oraz pojemność do załadowania paliwa (drewno,brykiet), dodatkowo sposób odprowadzania spalin czyli budowa instalacji, rodzaju komina i średnicy wpływa na szybkość i jakość pracy kominka należy również pamiętać o dobrej wentylacji, gdyż kominek posiada bardziej rygorystyczne wymagania niż inne urządzenia. Dlatego warto brać pod uwagę kilka czynników prócz oczywistych jak cena paliwa. Kominek zainstalowany w domu powinien mieć około 14Kw mocy grzewczej, powinien mieć regulowany szyberdach, przygotowaną wentylację, gdyż dla zapewnienia właściwej ilości świeżego powietrza do spalania zazwyczaj poleca się instalację dedykowanego tylko pod kominek specjalnego przewodu zaopatrującego kominek w świeże powietrze, może on posiadać przepustnicę pozwalającą na zamknięcie napływu gdy w kominku się nie pali. Zapewnia to skuteczne doprowadzenie powietrza z jednej oraz brak wyziębiania pomieszczeń z drugiej strony.
Dodatkowo odpowiedni zabudowany kominek pozwoli na dłuższe trzymanie ciepła w pomieszczeniu co przełoży się również na szybkość i czas utrzymania temperatury w określonej kubaturze pomieszczenia lub pomieszczeń.2014-04-20 17.05.43

Paliwo dla kominka czyli co kupić drewno czy brykiet drzewny

Mając odpowiednie warunki oraz wiedzę na temat swojego kominka potrzebujemy jeszcze zastanowić się czym będziemy palić aby ogrzać nasz dom lub pomieszczenie. Zazwyczaj drewno kupujemy w okresie wiosna-lato aby potem mogło przeleżeć w suchym miejscu czekają do zimy zapewniając nam ciepło, jednak niejednokrotnie mamy potrzebę kupna drewna w okresie zimowym, więc należy pamiętać, iż jest to okres trudniejszy mamy do czynienia z większa wilgotnością powietrza a co za tym idzie parametry drewna mogą nieznacznie różnic się od tego, które znajduje się przechowywane w naszym garażu. W takich sytuacjach najlepiej kupować drewno iglaste jak np. brzoza, gdyż zapewni nam wysoki współczynnik kaloryczności, drewno będzie dłużej się tlić niż drewno iglaste. Powstaje bowiem również możliwość zakupienia brykietu drzewnego są rożne rodzaje jak brykiet brzozowy, brykiet drzewny dębowy, sprasowane w kostkach o rożnej wielkości. Atutem brykietu jest fakt, iż zachowuje on swoje parametry kaloryczne i zazwyczaj jest już bardziej przygotowany pod palenie w kominku jednak sam brykiet spala się trochę szybciej a minusem jest też fakt, iż pozostawia więcej popiołu niż  drewno, oczywiście wszystko zależy od sposobu spalania, od regulacji szyberdachu etc. Sama cena również znacząco wpływa na wybór, ponieważ brykiet drzewny jest nieco droższy od drewna kominkowego oraz brykiet kupujemy na wagę lub na opakowania a z kolei drewno kominkowe zazwyczaj kupujemy na metry przestrzenne, tak więc najlepszym pomysłem jaki się pojawia jest kupowanie i drewna i brykietu drzewnego tak aby móc mieć zapas i jednego i drugiego zawsze gdy będziemy potrzebować dorzucić do kominka.

W przypadku brykietu ceny są sezonowe czyli kiedy nie palimy jest najtaniej,drewno nie ma takiego przełożenia na cenę lecz w sezonie grzewczym jest problem z kupieniem drewna suchego.Brykiet ruf

Jeśli jesteś z okolic Białegostoku, potrzebujesz kupić drewno lub brykiet w Białymstoku z transportem, zadzwoń do AJAN. Od lat dostarczamy brykiet drzewny oraz drewno kominkowe w Białymstoku i okolicach.

drewno rek